EM-kisat käyntiin tapahtumarikkaalla tasurilla!

Puola ja Kreikka väänsivät 1-1-tasapelin, kun jalkapallon EM-kisat potkaistiin tänään käyntiin. Ottelusta muodostui lopulta monivivahteinen jännitysnäytelmä, missä nähtiin pari punaista korttia, epäonnistunut rankkari ja kaikkea siltä väliltä.

Ottelun ensimmäinen puolituntinen oli sangen mittavaa Puolan painostusta ja varsinkin Kreikan vasen puolustus oli varsinaista reikäjuustoa.  Kenties paras paikka isäntämaalle irtosi 13. minuutilla, kun Puolan kapteeni ja fanien rakastama  Jacub Blaszchykowski pääsi avopaikkaan, mutta laukaus suuntautui rivitalokolmion verran yli.

EM-karsinnat ilman tappioita selvittänyt ja äärikurinalaisesta puolustupelaamisestaan tunnettu Kreikka oli yllättävän haavoittuvainen jatkuvasti.

Ja 17. minuutilla sitten poksahti! Jälleen nopeasti oikealta hyökännyt Puola iski, kun Blaszchykowski keskitti mielipuolisen kauniin syötön maalille ja Robert Lewandowski (kuvassa) puski pallon maaliin, 1-0!

37. minuutilla ranskalais-puolalainen toppari Damien Perquis pääsi erikoistilanteen jälkimainingeissa pyssyttämään pilkun tietämiltä täysillä, mutta metrin ohi.

Käsittämätön kreikkalaisulosajo ja yllätystasoitus

Aivan ensimmäisen puoliajan lopussa Kreikan Sokratis Papastathopoulos lensi suihkuun. Mies sai vartin välein kaksi keltaista korttia käsittämättömistä syistä. Ensimmäinen kortti tuli pääpallovoitosta ja toinen siitä, että puolalaispelaaja liukastui hänen syliinsä. Espanjalaiserotuomari Velasco Carballo saattaa olla loppukisat katsomon puolella.

Puoliajalle lukemissa 1-0. Puola oli varsin terhakka ja energinen, Kreikka laiska ja surkea.

Heti toisen puoliajan alkuun nähtiin kaikkien yllätykseksi Kreikan tasoitus! Pallo pelattiin oikealta laidalta maalin eteen ja pienen hässäkän päätteeksi puoliajalla vaihdosta sisään kirmannut väkkärämöinen partanaama Dimitris Salpingidis (kuvassa) liukui pallon maaliin, 1-1!

Illan toinen punainen, epäonnistunut rankkari…

Muutenkin osat olivat vaihtuneet, sillä Puola tuntui mukavoituneen hyvään alkuunsa ja miesylivoimaansa, kun taas Kreikka oli löytänyt rajun taisteluvimman ja painoi menemään hulluna.

67. minuutilla Kreikan ensimmäisen maalin tehnyt Salpingidis syötettiin kauniisti aivan yksin läpi. Kotivahti Wojchiech Szczesny joutui rikkomaan, minkä seurauksena punainen kortti ja ulosajo. Maalille tullut Brenislav Tyton torjui kreikkalaiskapteeni Giorgos Karagounisin vaisun rankkarin.

Ja heti perään Salpingidis oli taas maalinteossa, mutta tilanne vihellettiin paitsiona. Kreikan voittomaali jopa roikkui ilmassa.

Lopussa Puola sai taas hieman otetta takaisin, mutta numerot 1-1 jäivät voimaan. Kenties oikeudenmukainen tasuri kaiken tuon yllä olevan hässäkän ja sekamelskan jälkeen.

 

HALUATKO MUKAAN KISOIHIMME?

Veikkaajat.com on Suomen positiivisin ja innostunein urheilumedia. Kilpailuissamme on jaossa upeita matkoja, kisalippuja, tuotepalkintoja ja osallistuminen on helpompaa sekä myös kivempaa kuin fasaanin ujelluksen kuunteleminen.

Hyppää mukaan menoon kanssamme tai kannattaa ainakin tutustua alla olevaan siniseen kuvaboxiin, sillä tarjolla on jopa 100 euron aloitusbonus! Siis sata erkkiä, tässä melkein punastuu!

Seuraa toki meitä myös Twitterissä: Veikkaajat.com/Valavuori & Veikkaajat.com/Poukka

HALUATKO MUKAAN KISOIHIMME JA 100€ PELIRAHAA?

Veikkaajat.com on Suomen positiivisin ja innostunein urheilumedia. Kilpailuissamme on jaossa upeita matkoja, kisalippuja, tuotepalkintoja ja osallistuminen on helpompaa sekä myös kivempaa kuin fasaanin ujelluksen kuunteleminen.

Hyppää mukaan menoon kanssamme tai kannattaa ainakin tutustua alla olevaan siniseen kuvaboxiin, sillä tarjolla on 100 euron aloitusbonus! Siis sata erkkiä, tässä melkein punastuu! Ensitalletuksesi tuplataan, talletit sitten 10€ tai 100€.

nb

Seuraa toki meitä myös Twitterissä: Veikkaajat.com/Valavuori & Veikkaajat.com/Poukka

Kommentoi uutista

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook